Ordynariat Polowy WP

Parafia Garnizonowa pw. Św. Jana z Dukli w Śremie

Ordynariat Polowy WP Ordynariat Polowy WP Ordynariat Polowy WP
Parafia pw. św. Jana z Dukli w Śremie

ul. Sikorskiego 2, 63-100 ŚREM
Nr konta: 56 9084 0003 2002 0000 2016 0001

Proboszcz ks. mjr Grzegorz Bechta
tel.: 61 261 524 710
tel. kom.: 519 039 198

Msze Św.

Niedziela: 9:00, 11:00
Wtorek, Środa,
Piątek, Sobota: 17:00
Czwartek: 8:00
Kancelaria parafialna
czynna po każdej Mszy św.

Ordynariat Polowy WP

Nowi ministranci

10 czerwca 2018

10 czerwca 2018 r. na Mszy św. o godz. 11:00 do grona ministrantów zostało włączonych troje kandydatów: jedna dziewczynka i dwóch chłopców. Bardzo chętnie podjęli posługę ministrancką. Cała grupa ministrantów ubogaca coraz pięknej liturgię parafialną. Nowi ministranci otrzymali też legitymację. Kolejni kandydaci zostaną włączeni do grupy ministrantów we wrześniu. (więcej…)

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

31 maja 2018

Dziękujemy Boga za niezwykły dar Jego obecności w Eucharystii i wyrażamy naszą wiarę. Czynimy to w sposób uroczysty biorąc udział w procesji z Najświętszym Sakramentem.

W tym roku wspólną procesję rozpoczęła msza św. w Kościele Garnizonowym o godz. 9:00 której przewodniczył ks. mjr Grzegorz Bechta w koncelebrze był proboszcz z Parafii pw. św. Ducha ks. Mariusz Matecki i wikariusz ks. Waldemar Golec. Po Mszy św. wyruszyła procesja do kościoła Mądrości Bożej, która od kilku lat wspólnie jest przeżywana przez te sąsiadujące Parafie. Dwa pierwsze ołtarze przygotowała parafia wojskowa a dwa pozostałe parafia św. Ducha. Precesja zakończyła się mszą św. w Kościele Mądrości Bożej.

Wizyta Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Śremie

24 maja 2018

W dniu 24 maja 2018 r. odbyła się wizyta Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Śremie.

Na początku Pan Prezydent złożył kwiaty przy tablicach upamiętniających poległych i pomordowanych w czasie drugiej wojny światowej wychowawców, absolwentów i uczniów Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich nr 2 w Śremie oraz mieszkańców miasta i ziemi śremskiej rozstrzelanych przez Niemców w październiku 1939 r.

Następnie na śremskim rynku Pan Prezydenta w swoim wystąpieniu podkreślił historyczne znaczenie tego miasta. Zwrócił uwagę, że historia Śremu to „wielka i długa historia wspaniałych ludzi, a przede wszystkim wielka i długa historia Polaków, Polski i polskości, która była tutaj zawsze, niezależnie od zawirowania dziejów, niezależnie od tego, czy Polska była na mapie, czy jej nie było”. „Śrem to miasto bohaterów niepodległości”.

Pan Prezydent nawiązał w swoim wystąpieniu także do konferencji, która odbyła się w tym dniu w godzinach dopołudniowych a związana była z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości i jubileuszem 20-lecia poświęcenia Kościoła Garnizonowego: „Dziękuję za dzisiejszą konferencję, która się tutaj odbyła z okazji 20-lecia Kościoła Garnizonowego, Parafii Garnizonowej, ale powiedzmy wprost, stało się to, o co ja apeluję w różnych miejscach naszego kraju. Już kilkakrotnie tutaj w Wielkopolsce. Praca organiczna. Rozmowa, dyskusja, prelekcja, wykłady dotyczące wczoraj i dziś w 100 lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dziękuję także panu Burmistrzowi, który miała jeden wykładów, że właśnie mówicie o wkładzie Wielkopolan a także o wkładzie mieszkańców Śremu w niepodległość,  w wyzwolenie, w budowanie drugiej Rzeczpospolitej, a wcześniej we wspomniana pracę organiczną. Można powiedzieć, że cały czas ją tutaj realizujecie”.

Po spotkaniu z mieszkańcami Śremu, odbyło się w ratuszu Miasta spotkanie z posłami, senatorami, władzami, kapłanami i służbami mundurowymi. Podczas tego spotkania Pana prezydent podziękował ks. mjr Grzegorzowi Bechta jeszcze raz za dzisiejsza konferencję i przekazał ryngraf z okazji 20-lecia kościoła Garnizonowego. Ks. Grzegorz przekazał Panu Prezydentowi ryngraf parafialny z medalem wydanym z okazji jubileuszu i książkę o parafii.

Zdjęcia z UM Śrem

Konferencja historyczna w Śremie

24 maja 2018

24.05.2018 r. Odbyła się konferencja historyczna: „Wczoraj i dziś – w 100 leciu Odzyskania przez Polskę Niepodległości, 20 lat Kościoła Garnizonowego w Śremie”.

Konferencja była kolejnym etapem Jubileuszu Kościoła Garnizonowego w Śremie, ale także uczczeniem 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości i 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Patronatem honorowym Konferencję i Jubileusz objęli: Ks. Bp. Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffman, Starosta Śremski Zenon Jahns, Burmistrz Śremu Adam Lewandowski.

Organizatorem był ks. mjr Grzegorz Bechta – proboszcz i kapelan Garnizonu Śrem                 a współorganizatorem Dowódca Garnizonu ppłk Zbigniew Roszak.  

Konferencja została podzielona na trzy bloki tematyczne:

„Droga do Niepodległości”

 1. Wkład Kościoła w tworzenie się polskiej państwowości w latach 1918 – 1919 – ks. prof. dr hab. Stanisław Nabywaniec – Uniwersytet Rzeszowski
 2. Droga do Niepodległości – starosta Zenon Jahns
 3. Niepodległość na terenie Gminy Śrem – burmistrz Adam Lewandowski
 4. Tu się wszystko zaczęło – Jarocińskie koszary w historii Powstania Wielkopolskiego – Adam Nowak – żołnierz z 16 jarocińskiego batalionu remontu lotnisk – pasjonat historii
 5. Wybrani wikariusze w parafii śremskiej w okresie od pruskiego kulturkampfu do powstania wielkopolskiego i odzyskania niepodległości 1873-1919 – Krzysztof Budzyń

 „Z historii jednostek wojskowych”

 1. 6 batalion dowodzenia Sił Powietrznych – wczoraj i dziś – dowódca – ppłk Zbigniew Roszak
 2. Sformowanie i dzień dzisiejszy 6 batalionu chemicznego Sił Powietrznych – dowódca ppłk Bogusław Marek
 3. 16 jarociński batalion remontu lotnisk – historia i tradycja – dowódca ppłk Jarosław Grzesznik

„Rola Kościoła w wojsku”

 1. Duszpasterstwo wojskowe w 100 letniej historii – ks. dr ppłk Tomasz Skupień, proboszcz i kapelan Garnizonu Inowrocław
 2. Parafia Garnizonowa w Śremie wraz z rejonami duszpasterskimi w Garnizonach Śrem, Jarocin i Leszno – ks. mjr Grzegorz Bechta
 3. Początki Parafii i Kościoła Garnizonowego w Śremie – wspomnienia pierwszego proboszcza ks. ppłk rez. Krzysztofa Górskiego

Na konferencję została wydana publikacja: „Zarys historii Kościoła Garnizonowego pw. Św. Jana z Dukli w Śremie i duszpasterstwa wojskowego” autorstwa ks. mjr Grzegorza Bechty. Kolejna publikacja zostanie wydana z referatów wygłoszonych podczas konferencji.

Tekst: ks. mjr Grzegorz Bechta

Zdjęcia: Magdalena Krajczyńska

Uroczystość NMP Królowej Polski i rocznica Konstytucji 3 Maja

3 maja 2018

W dniu 3 maja 2018 roku odbyła się uroczystość NMP Królowej Polski i obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji  3 Maja.

W tym dniu w Kościele Garnizonowym w Śremie o godzinie 11.00 odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. Mszy św. przewodniczył proboszcz i kapelan Garnizonu ks. mjr Grzegorz Bechta w koncelebrze był ks. Andrzej Stefański, który wygłosił Słowo Boże.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli: dowódca 6. batalionu chemicznego SP, dowódca 6. batalionu dowodzenia SP, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele władz powiatu i gminy, organizacji i stowarzyszeń oraz poczty sztandarowe. Uroczystość uświęciła kompania honorowa 6.bchem SP.

I Komunia św.

29 kwietnia 2018

W 5 Niedzielę Wielkanocną grupa 42 dzieci po raz pierwszy przystąpiła do komunii św. Po rocznym przygotowaniu dzieci przez spowiedź w sobotę poprzedzającą tą uroczystość z czystymi sercami przyjęły Pana Jezusa. Od tego momentu mogą już w pełni uczestniczyć w Mszy św. Cały kolejny tydzień dla tych dzieci jest szczególnym czasem – Białym – gdy mogą w pełni dziękować Bogu za Jego obecność w ich życiu.

Zdjęcie wykonane przez: Marcin Kaźmierczak (więcej…)

Historia

Kościół powstał wzaadaptowanym budynku pochodzącym zprzełomu XIX iXX wieku - dawniej ujeżdżalni. Po II wojnie światowej w budynku tym mieściła się sala widowiskowo-kinowa. Prace adaptacyjne trwały od 11 lutego 1998r. do 30 czerwca 1998r. 20 września 1998r. Biskup Polowy WP gen.dyw.dr Sławoj Leszek Głódź dokonał aktu poświęcenia...

Czytaj więcej

Patron

Św. Jan urodził się w Dukli w rodzinie mieszczańskiej okolo 1414r. Studiował w Dukli i w Krakowie. W okresie młodości przez jakiś czas przebywał na pustelni w pobliskich lasach pod Cergową. Za przykładem Chrystusa, który działalność publiczną rozpoczął od pobytu na pustyni. Św. Jan oddalił się od codziennych zajec. Przez modlitwę i samotność chciał...

Czytaj więcej

Ordynariat Polowy - Śrem

Zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski opieką duchową Parafii Garnizonowej w Śremie objęci są żołnierze 6. batalionu dowodzenia Sił Powietrznych w Śremie, 6. batalionu chemicznego Sił Powietrznych w Śremie, 16 Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk, weterani, kombatanci, harcerze oraz emeryci tych formacji i członkowie ich rodzin

Ordynariat Polowy WP Ordynariat Polowy WP Ordynariat Polowy WP